Skip Content

2019 BIAF BUCHEON INTERNATIONAL ANIMATION FESTIVAL

전체보기 검색

28 BIAF2017 International Guests 2017-09-28 16:38

 

Guest List

  

Burny MATTINSON

Director Disney Legacy, Master Class

<Snow White and the Seven Dwarfs>, <Alice in Wonderland>

Eric GOLDBERG

Director Disney Legacy, Master Class

<Snow White and the Seven Dwarfs>, <Alice in Wonderland>

Susan GOLDBERG

Animator

Ellen SIIROLA

Walt Disney Animation Studios

Sébastien LAUDENBACH

Director, Jury Short

<Vibrato>

Doris CLEVEN

ANIMA Brussels Director, Jury

KOBAYASHI Osamu

Director, Jury

Nina GANTZ

Director, Jury

Yves NOUGARÈDE

Program Manager at Annecy, Jury

Raúl GARCIA

Director, Jury

 

Rocio AYUSO

Journalist

TAKEUCHI Koji

Producer, Jury

Nadja ANDRASEV

Director, Jury

Katrin ROTHE

Director Feature Competition

<1917, The Real October>

KATABUCHI Sunao

Director Feature Competition

<In This Corner of The World>

MAKI Taro

Producer Feature Competition

<In This Corner of The World>

MINAMI Masahiko

Executive Producer Feature Competition

<EUREKA SEVEN : HIGH EVOLUTION>

TOMITA Koichiro

Music Producer Feature Competition

<EUREKA SEVEN : HIGH EVOLUTION>

Anne MAGNUSSEN

Director Feature Competition

<The Man who Knew 75 Languages>

Bill PLYMPTON

Director- Feature, Short and TV Competition

<Revengeance>, <Cop Dog>, <No Snow for Christmas>, <The Simpsons The Couch Gag>

KATAHIRA Mina

Voice Actress Feature Perspective

<Your Voice -KIMIKOE>

MUKAI SHIRO

President Feature Perspective

<Your Voice - KIMIKOE>

Julie CATY

Director Short Competition

<Eden>

Lucrèce ANDREAE

Director Short Competition

<Grandpa Walrus>

Michaela MÜLLER

Director Short Competition

<Airport>

Perrine CAPRON

Producer Short Competition

<The Death, Dad & Son>

Stéphanie CADORET

Director Short Competition

<My Man Octopus>

Valentin PORTRON

Music Composer Short Competition

<Eden>, <Midnight’s Garden>

 

CHANG Chun-tzu

Director Graduation Competition

<Differences>

Juliette COUSIN

Director Graduation Competition

<At Night>

Ermina TAKENOVA

Director Graduation Competition

<Mankurt>

Anna Katalin LOVRITY

Director Graduation Competition

<Volcano Island>

Janice CHUN

Director Graduation Competition

<Crushed In Space>

ITO Keigo

Director Graduation Competition

<Helpless void>

Anaïs VOIROL

Director Graduation Competition

<Perfect Town>

NAKANISHI Go

Executive Producer Feature Perpective

<AJIN: DEMI HUMAN -Compel>

YAMAGA Hiroyuki

Director Master Class : GAINAX

SADAMOTO Yoshiyuki

Character Designer Master Class : GAINAX

ASAO Yoshinori

Producer Master Class : GAINAX

SAITO Yuichiro

Producer Special Talk : The World of Mamoru Hosoda

<Wolf Children>

Daniel ŠULJIC

Artistic Director Animafest Zagreb

KURODA Chisato

Producer Tokyo Anime Award Festival

LI Dan

China International Animation Festival

SHI Shuijuan

China International Animation Festival